Träningskväll 16 februari med mycket viktig information inför vårens motionsorienteringar

  • 11 feb 2017

Lystra alla som är med och ordnar eller hjälper till vid klubbens tisdags- och torsdagsträningar! Från och med vårens träningar kommer vi att använda Eventor för anmälan och resultat även på våra kvällsarrangemang. Kom till Hultet 16 februari!

Torsdagen den 16 februari samlas vi för löpträning vid Hultet kl 17.30. Efter dusch och ombyte samlas vi i Hultet kl 19.00 då det serveras smörgåsar och drycker.

Därefter kommer Jonas Larsson att gå igenom hur vi enkelt hanterar våra träningsorienteringar, som nu döps om till Motions-OL. Hur skapar vi en aktivitet i Eventor? Hur plockar vi in anmälda i MeOS? Hur använder vi MeOS för att snabbt och enkelt hantera löpare och resultat? Med mera! Efter denna kväll kommer det att bli ännu enklare och roligare för dig att vara med och ordna klubbens egna arrangemang. Även du som bara brukar delta i träningar är förstås välkommen. Missa inte detta tillfälle - du är välkommen även om du inte är med på löpträningen kl 17.30.