Hoppa till sidans innehåll

Vårens träningsprogram -18

19 FEB 2018 12:56
Vårens träningsprogram är nu klart och visas här
  • Uppdaterad: 26 FEB 2018 11:29

 i en sammanställning på våra olika arrangemang och de tävlingar vi rekommenderar att ni åker på.

Alla träningar /tävlingar ligger ute på Eventor (klubbarrangemang under "Närtävlingar"). finns även i vår kalender och mer detaljerad information om träningarna under KOK-nyheter respektive vecka.

           
           
 16-18/3   Hemma träningshelg för KOK, DOK och Djerf.      
           
24/4, 8/5, 22/5 Krets Motion där ungdomar upp till o med HD 14 får ett deltagarpoäng/start.  
19/6   Prisutdelning för ungdommar upp till o med HD 14 på Quattron.  
           
20/3-5/6   Motions-OL på tisdagar och torsdagar.      
5/6   Avslutning av vårens Motions-OL i Hultet.      
           
9/4 - 4/6 el 6/6 Ungdoms träning i Hultet, måndagar, 8-9 gånger.    
           
27-29/4   Nybörjarkurs för vuxna i Hultet.      
           
3/5   Veteran-OL Närke, dagtid i Hultet.      
           
7/5   Värmlandsserien MTB-O.      
           
21-25/5   Skol OL, dagtid i Hultet.      
           
13/6   Veteran match KOK, DOK och Djerf HD50 och äldre i Hultet.    
           
17/6   fm. DM medel MTBO/ em. Quattro sprint MTBO.    
    em. Sommar Quattro etapp 1+2.      
19-20/6   kväll. Sommar Quattro etapp 3+4.      
           
Tävlingar som rekomenderas att åka på
           
Fredag 23-mar Tibro trippeln Tibro Tibro OK Natt
Lördag 24-mar Tibro trippeln Tibro Tibro OK Lång
Söndag 25-mar Tibro trippeln Tibro Tibro OK Kort
Lördag 21-apr Letälvsträffen/ungd.läger krets Degerfors DOK/Djerf Medel
Söndag 22-apr Boforsloppet/ungd.läger krets Degerfors DOK/Djerf Lång
Fredag 04-maj Värmlandstrippeln Skattkärr OK Älgen Natt
Lördag 05-maj Värmlandstrippeln Skattkärr Skattkärr Lång
Lördag 05-maj Tisarträffen dag 1 Bållby Tisaren /Örebro Lång
Söndag 06-maj Värmlandstrippeln Skattkärr OK Tyr Medel
Söndag 06-maj Tisarträffen dag 2 Bållby  Tisaren /Örebro Medel
Torsdag 10-maj Närkekvartetten etapp 1 Kilsbergen Almby/KFUM Örebro Lång
Fredag 11-maj Närkekvartetten etapp 2 Kilsbergen Almby/KFUM Örebro Medel
Lördag 12-maj Närkekvartetten etapp 3 Ånnaboda Garphyttan/Hagaby Lång
Söndag 13-maj Närkekvartetten etapp 4 Ånnaboda Garphyttan/Hagaby Medel
Lördag 19-maj Filipstadsloppet Hennikehammar Filipstads OK Medel
Söndag 20-maj Vikingträffen Sunnemo IK Viking OK Medel
Onsdag 06-jun DM sprint/sprint stafett Karlskoga OK Djerf Sprint
Söndag 10-jun DM sprint Örebrolän Nora OK Milan Sprint
Söndag 17-jun DM medel MTBO, Quattro sprint MTBO Kristinehamn KOK  
Söndag 17-jun Sommar Quattro etapp 1+2 Kristinehamn KOK  
Tisdag 19-jun Sommar Quattro etapp 3 Kristinehamn KOK  
Onsdag 20-jun Sommar Quattro etapp 4 Kristinehamn KOK  
Söndag 24-jun Örebro City sprint/budkavle Örebro Almby IK Sprint
Skribent: Anne-Marie Eriksson
E-post: This is a mailto link

 Arvsfonden

 Ica Maxi Kristinehamn

Övriga sponsorer 

 

 

 

Postadress:
Kristinehamns OK - Orientering
Hultets friluftsgård
68191 Kristinehamn

Kontakt:
Tel: [saknas] Information
E-post: kristinehamnsok@gmai...

Se all info