Hoppa till sidans innehåll

Tränings-och tävlingsprogram hösten - 13.

23 JUN 2013 13:19
Efter den intensiva slutfasen av vårens träningar kan vi nu ta några dagars semester innan semestertävlingarna drar igång. Några åker till Sälen kommande helg och andra drar till Gotland – och många andra trevliga tävlingar erbjuds också. På hemmaplan kan man ge sig ut och ta kontrollpunkter i Friskare Kristinehamn – se loggan till höger.
  • Skapad: 23 JUN 2013 13:19

 Här finns Tränings-och tävlingsprogrammet för hösten 2013 i en pdf fil.

Du kan även hämta PM för banläggare hösten -13 här.

 

Program träning/tävling hösten 2013.

   

Datum

Dag

Träningsslag

Karaktär

Plats

Ansvarig

 

 

21-26 juli

sö-fre

O-ringen 5 - dagars

lå,me, jaktst

Boden

Runo m.fl.

 

 

2-4 aug

fre-sö

Ungdomens 10 - mila

stafett, me, lå

Ulricehamn

U-ledarna

 

 

08-aug

to

Ungdom/Motion

Uppstart höst!

Hultet

   

 

10-11 aug

lö-sö

Svealands-M o. Avesta

lång, medel

Avesta

Birgitta

 

 

11-aug

Hälleforsdubbeln

medel

Hällefors

   

 

13-aug

ti

Ungdom/Motion

medel

Björneborg

Lennart/Jan K

 

 

15-aug

to

Ungdom/Motion

Krets

Degerfors

U-ledarna

 

 

17-aug

Klarälvskavlen

stafett

Hagfors

Stefan

 

 

18-aug

Lesjöforsmixen

lång

Lesjöfors

Yngve/Sune

 

 

20-aug

ti

Ungdom/Motion

medel

Bålberget

Leif C

 

 

21-aug

on

Ungdom/Motion

medel

Bålberget

Leif C

 

 

22-aug

to

Ungdom/Motion

medel

Bålberget

Leif C

 

 

24-25aug

lö-sö

Krist. hamns OL-Week

medel

Kristinehamn

Heléne/Leif

 

 

27-aug

ti

Ungdom/Motion

lång, Prova på

Björkvallen

Jonas/Börje

 

 

29-aug

to

Ungdom/Motion

Krets

OK Djerf Kga

U-ledarna

 

 

31-aug

Solstaorienteringen

medel

Skattkärr

Bertil

 

 

01-sep

Värmlandsserien

 

Deje

Leif C

 

 

03-sep

ti

Ungdom/Motion

lång, Prova på

Skyttecentrum

Yngve/Sune

 

 

05-sep

to

Ungdom/Motion

medel, Prova på

Sunneberg

Gunnel/Christer

 

 

07-sep

DM medel

medel

Kil

Lars N

 

 

08-sep

DM lång

lång

Årjäng

OU-sektionen

 

 

10-sep

ti

Ungdom/Motion

sprint, Prova på

Djurgårdsplatån

Siv/Roger

 

 

12-sep

to

Ungdom/Motion

Krets

Hultet Krhmn

Göran/Bosse

 

 

13-sep

fre

DM natt

natt

Kil

Anne-Marie

 

 

15-sep

DM stafett

stafett

Grums

Per F

 

 

17-sep

ti

Ungdom/Motion

sprint

Stenstalidsskolan

Lars/Per N

 

 

19-sep

to

Ungdom/Motion

lång

N. Kvistmossv.

Birgitta/Runo

 

 

21-sep

Bahco Cup

medel

Lidköping

U-ledarna

 

 

22-sep

Ungdomsstafetten

 

Lidköping

U-ledarna

 

 

23-sep

Friskare Kristinehamn

avslutning

Roland 

Anne-Marie

 

 

24-sep

ti

Ungdom/Motion

sprint

Strand/Marieberg

Sven-Erik B

 

 

26-sep

to

Ungdom/Motion

medel

Marielund

Bertil/Em/Am

 

 

28-29 sep

lö-sö

Veteran - RM

medel, lång

Säffle

Nils G/Lars M

 

 

01-okt

ti

Ungdom/Motion

medel

Picasso

Stefan/Britt

 

 

02-okt

on

Ungdom/motion

natt

 

Roland m.fl

 

 

5-6 okt

lö-sö

Älgdrevet

lång/medel

Vansbro

Christer/Gunnel

 

 

08-okt

ti

Ungdom/Motion

medel

Kvarndammen

Per F/Thord

 

 

09-okt

on

Ungdom/motion

natt

 

Roland m.fl

 

 

12-13 okt

lö-sö

25 manna

stafett/medel

Stockholm

Stefan/Britt

 

 

15-okt

ti

Ungdom/Motion

sprint/fika efter

Hultet

Anne-M/Jörgen

 

 

16-okt

on

Ungdom/motion

natt

 

Roland m.fl

 

 

19-20 okt

lö-sö

Dala dubbeln

stafett/medel

Karlsbyheden

VOF/U-led

 

 

30-okt

on

Halloween

"skräck"

Djerfstugan,  

U-ledarna

 

 

8-10 nov

fre-sö

O-Event

Zoo-OL m.fl.

Borås

U-ledarna

 

 

 

Gå in på Eventor för att se hela tävlingsutbudet! OBS! Du måste vara inloggad för att anmäla dig.

Upplysningar om Eventor – Stefan tel. 0706665870; mail This is a mailto link

Skribent: Birgitta Johansson

 Arvsfonden

 Ica Maxi Kristinehamn

Övriga sponsorer 

 

Postadress:
Kristinehamns OK - Orientering
Hultets friluftsgård
68191 Kristinehamn

Kontakt:
Tel: [saknas] Information
E-post: kristinehamnsok@gmai...

Se all info